[FRC Blog] A Message to the FIRST Community in Türkiye

Posted on the FRC Blog, 2/7/2023: https://www.firstinspires.org/robotics/frc/blog/2023-a-message-to-the-FIRST-community-in-Turkiye

A Message to the FIRST Community in Türkiye

2023 FEB 07 | Written by Collin Fultz, FIRST Robotics Competition Senior Program Director, Alex Francis Burchard and Ayşe Selçok Kaya, FIRST Robotics Competition Türkiye Program Delivery Partners

Değerli FIRST Robotics Competition Takımlarımız,

Dear FIRST Robotics Competition Teams,

Yaşadığımız bu zor günlerde umarız siz ve sevdikleriniz iyidir. Kalbimiz bölgedeki tüm FIRST ailesi ile birlikte.

Our deepest condolences to everyone impacted by yesterday’s earthquakes in Türkiye and Syria. Our hearts are with all the members of the FIRST community in the region.

İş ve eğitim hayatınızda turnuvalarda yer almak üzere yaptığınız planlamaları daha fazla etkilememek için elimizden geldiğince hızlı bir şekilde bilgi paylaşmak üzere çalışıyoruz. Bu süreçteki anlayışınız ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

We are working to update information related to our events as quickly as we can, as we know it affects your work and school lives. Thank you for your understanding and support throughout this process.

2023 FIRST Robotics Competition Sezonu’na kaydolarak büyük bir enerji ile çalışmalara başladığınız ve ailemizi geliştirmek üzere devam ettiğiniz sosyal sorumluluk projeleri için de hepinize çok teşekkür ederiz. Ülkemizde yaşanan gelişmeler sonucunda binaların deprem yardım planlamasında kullanılması Mersin ve İzmir’de düzenlemeyi planladığımız bölgesel turnuvaları iptal etmek zorunda kaldığımızı üzülerek bildiririz.

We appreciate the energy that you’ve shown in building your robots this season and the impact you’re having in your communities. Due to the recent developments in the country, it is with great regret that we inform you that we were forced to cancel our planned Mersin and İzmir Regionals since those venues are being used to support recovery efforts.

Bildiğiniz üzere önceliğimiz Türkiye’deki öğrencilere FIRST Robotics Competition’a katılmaları için fırsat sağlayarak, eğitimlerine katkı sağlamak ve yeni beceriler geliştirmelerine olanak vermek. Bu şartlar altında bu iki turnuvaya kayıt yaptırmış olan takımların zor durumda kalmaması için onları ağırlamak üzere sizlerin de desteğiyle İstanbul’da 3. Bir etkinlik yapmak üzere hızla çalışıyoruz. Uygun tarih ve alan bulabilmemiz durumunda sizlere yine mümkün olan en hızlı şekilde bilgi veriyor olacağız.

As you know our priority is to provide opportunities for you to develop new skills and get more out of your education as FIRST Robotics Competition Participants. Under these conditions, in order not to leave our teams who were registered to the İzmir and Mersin Regionals outside of these opportunities, we are quickly working to arrange a 3rd İstanbul Regional. If we are able to find a suitable venue and date, we will inform you as soon as possible.

Umarız yaralarımız en kısa sürede sarılır ve birlikte iyiliğe kaldığımız yerden devam edebiliriz.

Sevgi ve Saygılarla,

We hope that with time, we will all recover from this tragedy, and that we continue to do good things together.

With love and respect,

Alex Francis Burchard, Ayşe Selçok Kaya, and Collin Fultz

28 Likes

If you can afford to, I’d urge people to donate to Turkey and Syrian causes and NGO’s with boots on the ground. This is already a region struggling with displaced people and refugees, so please try to help if you can.

We spend thousands of dollars playing with robots, a few bucks won’t be missed.

If your employer matches donations, please be sure to use company portals as well. https://causes.benevity.org/

Please try to give.

“No words can describe the sight of families – most of whom displaced more than once – who had to leave their homes in the freezing cold to take refuge in unsafe streets in the middle of the night. Buildings, weakened by long years of war collapsing like pieces of dominoes in Aleppo, send shivers down the spine.” - ICRC

15 Likes

This topic was automatically closed 365 days after the last reply. New replies are no longer allowed.